Rezervasyon

Gerze

Karadeniz Bölgesi'nin gezmeye görmeye değer, tarihi ve tabiat güzellikleri ile dolu olan Gerze ilçesi, antik çağlardan bu yana toplumlar tarafından yerleşme ve barınak yeri olarak seçilmiştir. MÖ. 1400 yıllarında Gaşgalılar (Gasgaslar) tarafından küçük bir köy olarak kurulan şirin sahil ilçesi Gerze, daha sonra Paflagonya Devleti'nin eline geçmiş, sırasıyla da Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliğine girmiştir. 1214 yılında I.İzzettin Keykavus zamanında Selçuklu Devleti'nin hâkimiyetine giren Gerze, bir ara Trabzon Rum İmparatorluğu'nun eline geçmiş, 1459 yılında da Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu'na bağlanmıştır. Kayıtlardan ilçenin eski adının Zagora, Gürzühatun, Savetova, Argibete olduğu anlaşılmaktadır, bilindiği üzere Paflagonyalılar Kızılırmak'ın batı yöresine mızraklılar ülkesi anlamına gelen Gezonolit adını vermişlerdir. Gerze adının buradan geldiği sanılmaktadır. 13 Şubat 1956 yılında büyük bir yangın felaketi geçiren ilçe devlet tarafından yeniden imar edilerek modern bir ilçe haline getirilmiştir.


Fakat Gerze’de doğal olan hiçbir şey bozulmaya uğramamış, aksine belde sakinleri ve ziyaretçileri tarafından özenle korunmuştur.İlçenin doğal yapısı turistik olarak gelişmesine olanak vermiş ve deniz turizmi, av turizmi, fotoğrafçılık, yamaç paraşütü, trekking, gibi bir çok alan da yapılacak faaliyetlere ortam sağlamıştır

Acısu Çeşmesi

Sinop ili Gerze ilçesine bagli, Acisu Köyünde bulunan Acisu İçmesi, fazla miktarda CO2 içerdiginden içme suyu olarak da kullanilmaktadir. Suyun sicakligi 15 derece civarindadir. Ayrica içmenin suyu mide rahatsizliklarinin tedavisinde kullanilmaktadir. Acisu'yun çiktigi kaynak yerinde güzel bir piknik ortami halkin hizmetine sunulmaktadir.

Çeçe Sultan Türbesi

İlçemize 15 km uzaklıkta Çeçe Köyü’nde bulunan Çeçe Sultan Türbesi, yıllardan bu yana ilçeyi ziyaret edenlerin büyük bir arzuyla görmek istedikleri, dileklerde bulundukları bir ziyaret yeridir. Türbe içinde Çeçe Sultan’ın kendi ve çocuklarının tabutu ile eşyaları korunmaktadır. Türbenin önünde yıllar öncesinde bağlanmış renk renk çullar içinde saçların bulunduğu bir Dilek Agaci ile silindir seklinde bir Dilek Agaci’da ziyaretçilerin büyük bir ilgisini çekmektedir. Her yıl Mayıs ayinin ilk haftasında Çeçe Sultan anısına keşkek şenlikleri yapılmaktadır.

Gerze Feneri

Karadeniz'in hırçın dalgaları arasından geçip giden gemilere göz kırpan fener, ilginç mimari yapısıyla dikkat çeker.


Yakup Ağa Konağı

Şimdiki binanın bulunduğu yerde evvelce yapılmış iki katli bir ev ve arkasına açık bir at ahiri varmış. Konak yapımına karar verilince, Romanya'dan fırınlanmış kâfi kereste, Rusya'dan kalfalar ve tavan ve duvar resimleri için ressamlar getirilmiş ve konak 1911 yılında inşa edilmiştir. Binanın zemin katında; 4 dükkân, büyük mutfak, çamaşırhane ve iki fırın yer alacak şekilde inşa edilmiştir. Üst katlarda toplam 12 oda 6 salon, 6 tuvalet, 6 küçük banyo mevcuttur. Odaların 3 tanesinde ayrıca bacalı ocak vardır. Binanın son katındaki balkonlu taraftaki dairede Hacı Zekeriya Efendi'nin, batıya bakan diğer dairede de Yakup Kılıç’ın kaldığı ve iki daire arasında büyük bir kapalı kapı ile yine alt katlarla arasındaki merdivenler basında iki büyük kapı vardır. Yani 2 adet süit daire (iki ayrı ev) havası verilmiştir. Konağın üst katlarındaki tavanlardaki yağlı boya resimler Rusya'dan getirilen ressam tarafından yapılmıştır.

Saklıköy Şelalesi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse feugiat neque vitae quam consectetur mattis. Nam consectetur pretium tortor sit amet fermentum.

Esma-zade Mustafa Paşa Camii (İskele Camii):

Caminin yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber 1704 yılında onarım gördüğü bilinir. Günümüzde İskele Camii diye bilinen bu yapı taş yığma olarak yapılmış, ahşapla örülmüştür.